Ако има какво да учим за държава и демокрация, най-добрият пример си остава САЩ. Не знам много за техните президенти, но погледнах списък в wikipedia. И така техния президент се избира за 4 години и има право на два мандата и така да управлява общо 8 години. Явно когато президентът е добър хората му гласуват доверие и за втори мандат. Ако обаче не е особено сполучлив обикновено управлява само 4 години. Има и случаи, в които под натиска на обществото президентския мандат бива прекъснат и власта се поема от вицепрезидента. Най-важното все пак е, че САЩ са президентска република и президента се избира мажоритарно, като след това има в ръцете си изпълнителната власт.
Голяма аналогия с президента на България не може да се прави, защото при нас изпълнителната власт е основно в ръцете на премиера, но все пак има някои прилики. За първи път ние имахме президент, управлявал два поредни мандата. Значи все пак и при нас е възможно политическите страсти да се поуталожат. За да е по-пълна приликата би трябвало да имаме премиер и правителство, които да управляват два мандата под ред. Това още не ни се е случвало досега и изглежда като някакъв блян - би било белег за хармония в обществото.
Като противовес на САЩ идват сигналите от Русия, където Путин като президент също управляваше два мандата, но след това остана във власта като премиер. Явно руското общество е доста по-консервативно и фактически има нужда от възможност за три мандата на един и същи президент. Друг, алтернативен модел за демокрация?
Едва ли демокрацията може да има алтернативи. 8 години е достатъчно дълъг период и след това човекът отива в историята, както е в САЩ. Е, в щатите има доста примери за президентска приемственост на фамилен принцип. Там могат да управляват братя, баща и син или съпруг и съпруга. Странно но факт.
Като гледам Бразилия като пресен пример, там потомката на български емигрант стана президент, защото беше посочена от ползващия се с доверие вече бивш президент, управлявал също два мандата. Тук нещата изглеждат по средата, хем има приемственост, хем вече друг човек управлява, хем не е от същата фамилия.
Като гледам при нас има пълната смесица от всякакви варианти все демократични. Да изберем човек посочен от досегашния президент, да изберем човек посочен от премиера, да изберем новопоявили се хора в политиката, или пък такива с определена политическа история. Във всички случаи тове е демокрация и от значение е само общественото мнение, защото няма по-мъдър досега от гласа на обществото.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар